Orvosi pályám első napján történt, hogy leküldtek a kórház ruhatárába azzal a feladattal, hogy “vételezzek köpenyt” – hát így tettem. Amikor leértem, a kezembe nyomtak egy kevésbé fehér, viseltes orvosi munkaruhát, melyen látszott, hogy sokan hordták már előttem, és már rengetegszer kimosták. Nem ez az az élmény, amelyre egy frissen végzett orvostanhallgató számít a legelső napján, ugye? Talán az arcomra is kiülhetett a csalódottság, mert a raktáros hátrament és előrehozott nekem egy teljesen új köpenyt.
A gesztus roppant kedves volt, de az új köpeny sem különösebben passzolt a stílusomhoz. Sem a kék-fehér színe, sem pedig a kialakítása nem tetszett. Már visszafele menet eldöntöttem, hogy megkérem a nagymamámat, hogy varrjon nekem új orvosi ruhákat a saját rajzaim alapján. Így is lett. Lényegében ezzel a csalódással kezdődött a NIDA története, bár akkor még nagyon messze jártunk attól a formától, melyet ma képviselünk.

Ezt követően tizenhét éve dolgozom háziorvosi praxisban, mint gyermekorvos. Ez idő alatt azt tapasztaltam, hogy a gyerekek egyszerűen tartanak a hagyományos megjelenésű orvosi köpenytől – minden igyekezetem, kedvességem ellenére is. Végül azzal orvosoltam a problémát, hogy a saját civil ruháimban vizsgáltam, kezeltem őket. Gyermekorvosként azonban mindennapos, hogy piszkos lesz az ember ruhája: volt, hogy a kisgyerek lehányta a felsőmet, olyan is történt, hogy lepisiltek a gyerekek a vizsgálat során, egy megfázás alkalmával könnyen maszatos lehet a ruházat az orrváladék miatt is.
Az ilyen, és ennél is cifrább történések hétköznapiak a szakmámban, de engem ez önmagában különösebben még nem is zavart; szimplán átöltöztem vagy megtisztítottam a ruhámat. Azonban a COVID járvánnyal minden megváltozott, még inkább fontossá vált a higiénia. Ez pedig indokolttá tette, hogy külön orvosi munkaruhám legyen. Ez volt a következő lépés, ami megalapozta a NIDA megszületését.
A NIDA stílusa már a fejemben volt: valamilyen vidám, színes stílust szerettem volna, amelyet egyaránt a gyerekek, az őket gyógyító szakorvosok és az ápolók is szeretni fognak. Emellett pedig olyan praktikus, használati tényezők is foglalkoztattak, hogy miképp tehetném ezeket a darabokat könnyen fel- és levehetővé? Hol találunk megfelelő természetes alapanyagokat? Célom volt egy prémium ruhamárka létrehozása, amely többféle fazonban és színben kapható, hogy kedvükre válogathassanak az orvosok, ápolók.
Így született meg a NIDA élénk színű, vidám, mesés formákkal, díszítésekkel tarkított gyermekbarát orvosi munkaruha kollekciója! Hadd mondjak még pár szót a névről: ‘nidatio’ latin szó ‘befészkelődést’, ‘beágyazódást’ jelent. Számomra ez az egyik legszebb kifejezés, ugyanis ezzel tudjuk leírni a megtermékenyült emberi magzat anyaméhbe történő beágyazódását is. Szeretném, ha a vidám, orvosi ruháink hasonló tökéletességgel ágyazódnának be az egészségügyben dolgozók életébe.